محل تبلیغات شما

اهمیت نماز شب

1- محبوبترین چیزها در نظر پیامبر (صلی الله علیه و آله)
عن النبی (صلی الله علیه و آله) قال: الرکعتان فی جوف اللیل أحب الی من الدنیا و ما فیها
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمود: دو رکعت نماز در شب پیش من از دنیا و آنچه در آن است محبوتر است.
2- سفارش جبرئیل (علیه السلام):
عن النبی (صلی الله علیه وآله) قال: ما زال جبرئیل یوصینی بقیام اللیل حتی ظنت أن خیار امتی لن یناموا من اللیل الا قلیلا. و قال: اشراف امتی حمله القرآن و اصحاب اللیل
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمود همیشه جبرئیل مرا به خواندن نماز شب سفارش می کرد. تا آنجا که گمان کردم خوبان امتم شب را مگر اندکی نمی خوابند.
و نیز فرمود: شریفترین امت من اهل قرآن و شب زنده دارند.
3- زینت آخرت:
عن الامام الصادق (علیه السلام) قال: ان الله عزوجل قال: المال و البنون الحیاة و ان الثمانی رکعات یصلیها العبد آخر اللیل زینة الاخرة
امام صادق (علیه السلام) فرمود: خداوند متعال فرمود: ثروت و فرزندان زینت دنیا است ولی هشت رکعت نمازی که آدمی در آخر شب می خواند زینت آخرت است.
4- شرف مومن
عن الامام الصادق (علیه السلام) قال: شرف المومن صلوته باللیل و عزه کف الاذی عن الناس.
امام صادق (علیه السلام) فرمود: شرف مومن، نماز شب اوست و عزت او خوداری از آزار مردم.
5- چراغ قبر
عن النبی (صلی الله علیه و آله) قال: صلوة اللیل سراج لصاحبها فی ظلمة القبر
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمود: نماز شب برای صاحبش چراغی می شود در تاریکی قبر.
6- لقا پروردگار
عن الامام حسن عسکری (علیه السلام) قال: ان الوصول الی الله عزوجل سفر لا یدرک الا بامتطا اللیل.
امام حسن عسکری (علیه السلام) فرمود: رسیدن به قرب و لقا پروردگار عزوجل سفری است که جز با مرکب تهجد شب پیمودن راه به مقصد ممکن نیست.
7- نور مومن در قیامت
عن النبی (صلی الله علیه و آله) قال: سبب النور فی القیامه، الصلوة فی جوف اللیل.
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمود: نور مومن در روز قیامت، نماز در دل شب می باشد.
8- مباهات فرشتگان
عن النبی (صلی الله علیه و آله) قال: اذا قام العبد من لذیذ مضجعه و النعاس فی عینیه لیرضی ربه - جل و عز - بصلوة لیله باهی الله به ملائکته، فقال: اما ترون عبدی هذا، قدم قام من لذیذ مضجعه الی صلاه لم افرضها علیه، اشهدوا انی قد غفرت له
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمود: هنگامی که بنده از خوابگاه لذت بخش خود برای اقامه نماز شب به خاطر جلب خشنودی خدایش برخیزد در حالی که بقایای خواب در چشمانش می باشد، خداوند بر فرشتگان مباهت میکند و درباره او می فرماید: آیا نمی نگرید این بنده ام را که از خواب شیرین خود دست برداشته و به نمازی که بر او واجب نکرده ام برخاسته است؟! گواه باشید که من او را آمرزیدم.
9- بیدار کردن دیگران
عن النبی (صلی الله علیه و آله) قال: رحم الله رجلا قام من اللیل فصلی و أیقظ امرأته فصلت فان أبت نضح فی وجهها الماء. رحم الله. امرأة قامت من اللیل فصلت و أیقظت زوجها فان ابی نضحت فی وجهه الما.
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمود: خدا رحمت کند مردی را که شب از خواب برخیزد و نماز شب بخواند و همسرش را نیز بر این عمل تشویق نماید و اگر بیدار نشد (با اجازه قبلی او) به صورت وی آب بپاشد و او را بیدار کند و خدا بیامرزد زنی را که در شب برخیزد و نماز شب بخواند و شوهرش را نیز بدین عمل وادار کند و اگر از جای برنخواست (بااذن قبلی او) آب به صورتش بپاشد تا او را بیدار کند.
10- خوابیدن به نیت نماز شب
عن النبی (صلی الله علیه و آله) قال: ما من عبد یحدث نفسه بقیام ساعة من اللیل فینام عنها الا کان نومه صدقة تصدق الله بها علیه و کتب له أجر ما نوی پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمود: کسی که به نیت بیدار شدن برای نماز شب بخوابد خواب او نوعی صدقه بشمار می آید و خداوند متعال برای او پاداش نماز شب را مقرر می دارد.
11- غرفه های بهشتی
عن النبی (صلی الله علیه و آله) قال: ان فی الجنة غرفا یری ظاهرها من باطنها من ظاهرها یسکنها من امتی من أطاب الکلام و أطعام و أفشی السلام و أدام الصیام و صلی باللیل و الناس نیام
پیامبراکرم (صلی الله علیه و آله) فرمود: در بهشت غرفه هایی است که داخل آن از بیرون پیدا است و نیز بیرون آن از درون نمایان است و در آن افرادی از امت من اسکان می یابند که سخن شایسته بر زبان می آورند، و به اطعام طعام می پردازند، و بر دیگران آشکارا اسلام می کنند، همیشه روزه دارند و در شب هنگام، آنگاه که همگان بخوابند به نماز شب برمی خیزند.
12- پاداشی که در قرآن به چشم نمی خورد:
عن الامام صادق (علیه السلام) قال: ما من عمل حسن یعمله العبد الا و له ثواب فی القران الا صلاة اللیل، فان الله لم یبین ثوابها لعظم خطرها عنده فقال: تتجافی جنوبهم عن المضاجع.فلا تعلم نفس ما اخفی لهم من قره أعین جزاء بما کانوا یعملون.
امام صادق (علیه السلام) فرمود: پاداش همه اعمال نیک در قرآن آمده است. جز نماز شب و ثواب نماز شب را خدا به جهت عظمت آن بیان نکرده، و تنها در مدح اهل نماز شب فرمود: آنان در نیمه های شب از خوابگاه خود بر می خیزند. پس هیچ کس نمی داند چه نوع پاداش ارزشمندی برای او بجهت این کردارهای نیکی که انجام داده، در نظر گرفته شده است.(

منبع:

سجاده عشق در فضیلت نماز شب

نویسنده : محمدمهدی علیقلی

چه كنیم كه براى نماز شب بیدار شویم

دستور خواندن نماز شب برای کسانی که نماز قضا دارند

خواب بین طلوعین ایجاد گرفتاری می کند.

علیه ,شب ,الله ,نماز ,صلی ,آله ,الله علیه ,صلی الله ,علیه و ,نماز شب ,و آله ,علیه السلام فرمود

مشخصات

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

لباس زیر ارزان پوشاک اسپرت لباس خواب ورزشی زنانه دخترانه لاغر چاق 2020 Marina's collection Theresa's page overasin مرجع خبری تحلیلی مس کرمان فروشگاه اینترنتی قائم رایانه 0123 هاست و دامین ترس نه اما فاش می گویم حقایق تلخ اند... ادبیات فارسی رضوی - متوسطه ی اول - خراسان رضوی شهرستان کاشمر فیلم دختران در پارتی